Přátelé,

v této skupince bylinek uvádíme pouze několik, možná těch známějších, a možná i více dostupnějších... Snad si vyberete i vy... Věříme, že si najdete tu svou, tu pravou bylinku, lék i na to vaše trápení...

 

Aloe vera

ALOE PRAVÁ

Aloe ferox

ALOE KAPSKÁ

 

Tato kaktusovitá exotická rostlina, původem ze suchých tropických oblastí Afriky a Asie, se dříve dala koupit jen v květinářství, kde se prodávala jako okrasná rostlina v květináči. Všechny druhy aloe mají dekorativní listy i květy, proto jsou vděčné jako květinová výzdoba interiéru.

ÚČINKY

Aloe patří mezi nejstarší léčivé rostliny na Zemi, už za Alexandra Velikého se používala k léčbě ran vojáků. Široké uplatnění nacházela i u středověkých bylinkářů. Účinnou drogou je průmyslově vyráběná hořká zahuštěná šťáva z listů, ale čerstvou šťávu můžeme používat i v syrovém stavu. Hlavním léčebným uplatněním aloe je její osvědčený projímavý účinek. Působí až po několika hodinách, zato nejúčinněji ze všech podobných rostlinných léků. Současně s uvolňováním zácpy regeneruje sliznice střev, zlepšuje jejich funkci a zlepšuje chuť k jídlu.

Jako všechny hořké rostliny, tak i aloe prospívá celému trávicímu traktu, a tím zlepšuje celkový stav organismu, což preventivně působí i proti takovým závažným onemocněním, jakým je rakovina.

Významné léčebné uplatnění nachází aloe i při vnějším použití. Když ji máme doma v květináči, v případě potřeby odlomíme lísteček a můžeme hned využít její výborné léčivé účinky. Čerstvá šťáva z listů slouží jako obklad na popraskanou pokožku, kožní nečistoty a drobné popáleniny. Při silnějších popáleninách přikládáme čerstvé, natenko nakrájené listy přímo na ránu, lehce ovážeme a občas obklad vyměníme.

Pro své dobré vlastnosti se aloe s oblibou přidává i do mnoha kosmetických přípravků – k ošetřování pokožky, opalování a do různých krémů.

UPOZORNĚNÍ

Při vnitřním užívání aloe dávkujeme šťávu velmi pozorně – 20 kapek v trošce vody, neboť silně prokrvuje vnitřní orgány. Z tohoto důvodu ji nesmí užívat těhotné ženy a nedoporučuje se ani lidem trpícím nemocemi ledvin.

 

RECEPTÍK

Žaludeční lék z aloe

300 g listů z aloe umeleme na masovém mlýnku nebo rozmixujeme. Přidáme ½ kg medu, ¾ l červeného vína, 1 dcl brandy a dobře promícháme. Necháme ve sklenici 14 dní na chladném místě, občas promícháme. Pozorně slijeme nebo stáhneme hadičkou. Užíváme dvakrát denně polévkovou lžíci jednu hodinu před jídlem k prevenci rakoviny žaludku a při různých žaludečních potížích.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Archangelica officinalis

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ

 

U této statné, silně aromatické rostliny musíme postát s úctou už jen proto, že nás o velký kus přeroste. Běžně dosahuje výšky až dvou metrů. Má zajímavě rostlé listy v širokých, jakoby nafouklých pochvách. Patří do kategorie mrkvovitých rostlin a působí přitažlivě svým mohutným zjevem.

Ve volné přírodě se andělika vyskytuje velmi zřídka, ale k léčebným účelům se pěstuje, takže pokud ji nemáme na zahrádce, není problém si ji koupit v lékárně. Na mokrých loukách a na krajích lesů můžeme častěji najít příbuznou a velmi podobnou, i když mnohem menší anděliku lesní (angelika sylvestris – děhel lesní). Má podobné, ale trochu slabší účinky a můžeme ji také léčebně používat.

 

SBĚR

Nejsilnější léčivé účinky má kořen, ten se však těžce vykopává a samozřejmě se tím rostlinka zničí, proto sběr v přírodě nedoporučujeme. Pokud se rostlina pěstuje, kořeny vykopáváme až ve druhém roce na podzim na konci vegetačního období. Při sběru se musíme chránit před stykem se šťávou rostliny, protože obsahuje látky, které při působení slunečního světla mohou vyvolávat na pokožce špatně se hojící puchýře.

ÚČINKY

Hodnotu anděliky znali už středověcí mniši, kteří ji pěstovali v klášterech jako lék proti moru. Dnes ji řadíme do kategorie výrazně působících rostlin, jako jsou puškvorec a ženšen. Používá se na posílení nervové soustavy a uklidnění celého organismu. Babiččiny recepty doporučovaly užívat ji před namáhavým, těžkým dnem, například před zkouškou, vystoupením, důležitým rokováním a podobně, když chceme být v dobré duševní a tělesné pohodě. K tomuto účelu je nejlépe připravit si studený výluh nebo víno z anděliky.

Kořen anděliky má i další léčivé účinky. Je močopudný a potopudný, pomáhá při poruchách trávení, zvlášť tehdy, když jsou způsobeny psychickými stavy, při plynatosti, revmatismu, poruchách menstruace, migréně a závratích. Přidává se také do některých průmyslově vyráběných čajových směsí. Andělikový kořen je i častou součástí receptur při výrobě hořkých likérů.

Roztlučená nebo pomletá semena a kořen anděliky jsou dobrou přísadou do koupele při bolestech svalů, kloubů, ochrnutí a celkové nervozitě. Z anděliky se vyrábějí také vonné směsi, které pomáhají kromě jiného při nevolnosti během jízdy autem.

UPOZORNĚNÍ

V malých dávkách je andělika neškodná, vyšší dávky zesilují menstruační krvácení a mohou zapříčinit i různé jiné těžkosti – vždyť i mnoho odvahy může někdy uškodit…

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ocimum basilicum

BAZALKA PRAVÁ

 

Tato milá rostlinka nemá nějaké vyhraněné nebo důležité léčebné použití. Mezi oblíbenými bylinkami však má u mnohých trvalé místo, doma na okně v truhlíku, kdy téměř po celý rok kvete a promlouvá k nám svojí krásnou a příjemnou vůní, připomínající něco mezi růží a hřebíčkem. Je to zásluha jejích dobrých vlastností, které můžeme kdykoliv využít.

Bazalka pochází z Indie, odkud ji do Evropy donesl Alexandr Veliký. Už ve starém Řecku sloužila jako královské koření a používali ji k léčbě ran po uštknutí hadem a štírem.

Ve volné přírodě bazalka neroste, pro domácí použití stačí větší květináč, jako koření ji dostaneme v obchodech. Lísteček bazalky, nejlépe čerstvý, je vhodné přidávat do některých druhů polévek, zelených fazolek, nakládaných okurek a podobně.

ÚČINKY

K léčebným účelům slouží bazalka v první řadě k uvolnění všech druhů křečí. Lidé, kteří častěji dostávají křeče, by měli preventivně pít šálek čaje z bazalky. Pro její schopnost uvolňovat křeče průdušek, ji můžeme používat také při černém kašli.

Bazalka má i další dobré vlastnosti. Je to všeobecně užitečná rostlina, osvědčená na podporu tvorby mateřského mléka a cenná je i její vlastnost, že mírně zvyšuje krevní tlak. Uplatňuje se také při poruchách trávení vyvolaných léky.

Silný odvar z bazalky se používá vně na omývání hnisavých a těžce se hojících ran, můžeme ji přidávat do koupelí k celkovému osvěžení a uklidnění organismu a dobře poslouží i v aromaterapii.

ZÁVĚR

Při běžném dávkování se žádné vedlejší škodlivé účinky u bazalky nezjistily, můžeme ji proto užívat i samostatně. Nejčastěji se však uplatňuje jako koření a tvoří součást mnoha osvědčených čajových směsí.

 

RECEPTÍK

Čajová směs proti křečím

hlavní složky – nať bazalky, nať mochny, nať máty, nať meduňky

vedlejší složky – nať řebříčku, nať routy, arniková tinktura, kozlíkové kapky

Jednu lžíci směsi zalijeme ½ l vroucí vody a necháme přikryté vyluhovat asi 15 minut. Přecedíme a přidáme po 20 kapkách arniky a kozlíku. Celou dávku pijeme po částech během 2-3 hodin.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sambucus nigra

BEZ ČERNÝ

 

Tento všudypřítomný a všeobecně známý keř, někdy až strom, zkrášluje své okolí dvakrát do roka. Nejdříve na jaře, když v květnu rozkvete silně voňavými exotickými talíři žlutobílých květů. Potom zase na podzim, když mu lístky začínají žloutnout, opadávat a odhalovat bohaté střapce sytě černých plodů, ohýbajících útlé větvičky dolů k zemi. Přezrálé plody s oblibou konzumují drozdi a někdy se jim stane, že se „opijí“ a potom poletují nahoru dolů.

SBĚR

Babička často říkávala, že kdyby lidé věděli, jaký je to požehnaný keř, nikdo by nikdy nevysekal ani větvičku bezu, neboť každá jeho část má výborné léčebné uplatnění – kořen, list, květ i plod.

Celé květní úbory sbíráme hned na začátku rozkvětu, když prostřední květy jsou ještě zavřené. Květní drogu můžeme běžně koupit i v lékárně.

 

ÚČINKY

Tak jako je bez dvakrát krásný, má i dva hlavní způsoby použití.

Čaj z květů je prvotřídním lékem na všechny nemoci z prochlazení. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá.

Při zevním použití je výbornou přísadou do inhalačních směsí při rýmě a zánětu průdušek, ale i při bolestech hlavy a uší. Osvědčil se na obklady při křečových žilách.

Na rozdíl od květu si plody musíme obstarat sami, abychom mohli bez použít na ještě důležitější účel. Sbírají se tehdy, když jsou už úplně zralé, když chutnají drozdům. Pozorně je přebereme, zelené bobulky odstraníme, ponecháme jen úplně černé a zdravé.

(Můžeme je sušit, udělat sirup, běžným způsobem zavaříme jako kompot. Můžeme je jíst i čerstvé, ale jen v malém množství, neboť projímají. Je zajímavé, že podobně jako borůvky, po usušení proti průjmu pomáhají).

Hlavní použití plodů bezu je k tišení bolesti nervového původu. Pomáhají při zánětu nervů, například trojklanného a sedacího (ischias). Při všech těchto bolestech doporučujeme na jejich utlumení pít třikrát denně odvar z bezových plodů nebo sirup, který můžeme rozředit vodou.

Dobrým doplněním léčby je masírování bolavých míst levandulovým olejem.

 

RECEPTÍK

Bezový sirup

Na 1 litr přebraných, čistých, zralých bobulí přidáme ¼ l vody, 15 minut pomalu vaříme, a potom propasírujeme přes sítko. Do 1 litru takto získané šťávy dáme ½ kg přírodního cukru a ještě 10 minut povaříme. Ještě vroucí nalijeme do zahřátých sklenic a velmi dobře zazátkujeme. Necháme pomalu vychladnout, například pod peřinou. Pijeme třikrát denně ½ dcl a zapíjíme vodou, neboť je velmi sladký.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vaccinium myrtillus

BORŮVKA ČERNÁ

 

Všichni jistě vzpomínáme na dětství, když jsme chodili sbírat borůvky, kolik jsme se přitom nasmáli, když jsme měli modré rty, jazyky i ruce. To jsme většinou ještě netušili, jak vzácné jsou to plody. Mnoho odborníků je považuje za nejzdravější potravu vůbec.

SBĚR

Kromě plodů sbíráme i listy, nejpozději do začátku rozkvětu, které mají jiné důležité použití. Obě borůvkové drogy se dají koupit v lékárnách, plody také na trhu, takže s jejich obstaráním nejsou problémy.

ÚČINKY

Plody borůvky obsahují mimořádnou koncentraci vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek. Jsou chutným a oblíbeným ovocem, vyrábějí se z nich kompoty, džemy, šťávy. K léčebným účelům dáváme přednost jejich sušení, neboť tím se nejméně ničí. Po několikahodinovém namočení do vody nabobtnají a máme skoro čerstvé ovoce.

Prvořadé použití borůvkových plodů je proti dětským průjmům, na které asi není ani lepšího léku. Borůvka totiž výborně dezinfikuje a zároveň léčí sliznici střev, v tomto případě ji používáme bez cukru.

Borůvkové plody jsou však mimořádně zdravé i pro dospělé. Čerstvá šťáva z plodů borůvky slouží k potírání kožních ekzémů a lupénky. Je lékem proti rýmě, zředěná vodou slouží jako kloktadlo na zánět krku a ústní dutiny. Podporuje dobrý růst dětí. Silný borůvkový odvar můžeme použít jako obklad na zanícené oči.

Odlišné použití má borůvkový čaj z listů a natě, který snižuje koncentraci cukru v krvi, čímž se stává prvotřídním rostlinným lékem proti cukrovce. Při tomto onemocnění je výhodné, na rozdíl od ostatních podobně působících rostlin, že kvůli příjemné chuti jej můžeme pít jako denní lahodný čaj.

ZÁVĚR

Mimořádná zdravá dobrota borůvky se projevuje také v tom, že nemá žádné vedlejší účinky a můžeme ji užívat bez omezení.

 

RECEPTÍK

Čajová směs na zastavení dětských průjmů

hlavní složky – list a roztlučený plod borůvky

vedlejší složky – květ heřmánku, květ slézu

Jednu lžíci směsi dáme do 3 dcl vroucí vody a necháme 20 minut vyluhovat. Přecedíme a dáváme dětem pít po trošce, kojencům do kojenecké láhve. První den nepodáváme žádnou stravu. Následující 2-3 dny uplatňujeme zásady dietní stravy při průjmech – podáváme rýžový odvar, mrkvovou polévku, vyloučíme mléko a podobně.

Velmi dobře účinkují i samotné plody. Stačí je rozvařit (nebo rozmělnit) v malém množství vody, jemně přecedit a po trošce podávat lžičkou.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Betula pendula

BŘÍZA BĚLOKORÁ

 

Zásluhou své krásy si bříza vysloužila už v dávných dobách přívlastky kouzlo Indie či půvab Sibiře a patřila k obdivovaným stromům i u amerických Indiánů. Největší hodnota břízy je v jejích léčebných účincích.

SBĚR

Začátkem jara sbíráme mladé listy. Hned, když vyrostou do plné velikosti, obsahují všechnu léčivou sílu. Drogu dostaneme také v lékárně, ale vlastní sběr zaručuje prvotřídní kvalitu.

ÚČINKY

Koncem 19. století byla bříza podrobena výzkumu, který potvrdil její hlavní vlastnost – značnou močopudnost. Její zásluhou je prvotřídním lékem na všechny nemoci ledvin a močového ústrojí. Posiluje ledviny a zlepšuje jejich činnost, pomáhá uvolňovat, pomalu rozpouští a vylučuje ledvinové kameny, proto tvoří základní složku čajů při těchto nemocech. Prospívá při arterioskleróze a celulitidě. Doprovodným znakem její močopudnosti jsou výrazné účinky vylučování soli z organismu. Její působení podporuje i značný podíl vitaminu C.

Tím, že odvodňuje organismus a vyplavuje z něj zplodiny, pomáhá také při revma, dně a onemocněních srdce a kloubů. Je mírně potopudná, takže zbavuje tělo vody i zvnějšku. Dokáže odstranit z těla množství škodlivých látek, přitom nemá žádné vedlejší účinky, takže je možné ji užívat dlouhodobě. Tyto její vlastnosti pomáhají zbavovat se přebytečných kilogramů, proto tvoří základní složku čajových směsí proti obezitě.

Bříza má důležité uplatnění i z vnějšku. Čistí a desinfikuje vlasovou pokožku, podporuje růst vlasů, zvyšuje jejich pružnost, odstraňuje mastnotu a zastavuje tvorbu lupů. Při tomto použití zdvojnásobíme obvyklou dávku (4 lžíce na půl litru vody). Při revmatických a kloubových bolestech můžeme použít také čerstvé mladé lístečky, které pomačkané přiložíme na bolavé místo, přikryjeme vhodnou látkou a necháme působit, nejlépe přes noc. Mnohostranné dobré vlastnosti břízy se osvědčily i v bylinkových koupelích.

 

RECEPTÍK

Čajová směs na hubnutí

hlavní složky – list břízy, list maliny, nať zlatobýlu

vedlejší složky – květ měsíčku, květ šípku, květ růže, květ bezu, kůra krušiny

Dvě lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme dlouhodobě dvakrát denně po polovině výluhu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Betonica officinalis

BUKVICE LÉKAŘSKÁ

 

Bukvice je další ozdobou naší přírody. Má štíhlý vysoký stonek a bohatý karmínově červený květní střapec, čímž nás upoutá už zdaleka. Často vytváří bohaté skupinové porosty, které působí na louce mimořádně dekorativně.

SBĚR

Několikrát do roka sbíráme horní část rostliny s lístečky hned, když začíná kvést.

ÚČINKY

Její hlavní uplatnění je proti průduškovému astmatu, v tomto případě ji můžeme pít i samostatně. Když blahodárně působí na dýchací cesty, je dobrou součástí čajové směsi při černém kašli a suchém kašli a vykašlávání krve, při tomto použití ji osladíme medem a přidáme trochu citronové šťávy. Proti kašli můžeme bukvici používat také jako macerát ve víně (5 lžic na jeden litr).

Další vhodné použití bukvice je do čajových směsí při zánětu ledvin a močového měchýře, na ženské nemoci, při bolestech v kříži, nervových poruchách a epilepsii. Oživuje údy po mrtvičce a pomáhá také při průjmu a poruše trávení, což dále rozšiřuje její léčebné uplatnění.

Kašovitý obklad z čerstvých pomačkaných listů a květů bukvice můžeme z vnějšku přikládat na vředy a různé kožní nemoci. Současně je třeba pít i bukvicový čaj.

ZÁVĚR

Při vše léčící schopnosti bukvice nemá tato bylinka žádnou špatnou stránku, proto ji můžeme užívat samostatně i přidávat do čajových směsí.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Allium cepa

CIBULE KUCHYŇSKÁ

 

Používání cibule v kuchyni je staré jako lidstvo samo. Pěstovala se ve starém Egyptě, Mezopotámii, Indii a Číně. V průběhu tisíciletí bylo vyšlechtěno mnoho druhů, z hlediska účinků na zdraví člověka se všechny považují za rovnocenné.

ÚČINKY

Nenahraditelnost cibule v kuchyni je pouze jednou z jejích hodnot. Tou druhou a důležitější je význam cibule jako léku, neboť zdravější rostlinu, zároveň s česnekem, si ani neumíme představit. Má výrazné antibiotické působení, což vyvolává hojivý proces na každém místě, kam se dostane. Obsahuje mimořádné množství vitaminů, hlavně C, minerálních látek, jako jsou vápník, sodík, draslík, fluor a železo. Obsažené látky snižují hladinu cukru v krvi, vyhánějí střevní parazity, čistí žaludek, střeva a ostatní zažívací orgány, zlepšují trávení, odstraňují nervozitu a nespavost.

Cibule také snižuje krevní tlak, prospívá při zánětu ledvin, pomáhá při kašli, léčí chřipku, zvýšeným pocením vypuzuje jedy z organismu a je podpůrným lékem proti rakovině.

Ve výčtu dobrých účinků cibule bychom mohli pokračovat, avšak pod jednou podmínkou. Musíme ji konzumovat v syrovém stavu. Při jakékoli tepelné úpravě – pečení, vaření, smažení – převážnou část léčivých látek zničíme a chvála cibule je tak pryč. (A to nemluvíme o bytostné energii živé rostlinky – její duši. Ostatně toto platí pro všechny druhy ovoce a zeleniny – viz Živá strava).

Cibule výrazně snižuje srážlivost krve, čímž působí proti vzniku trombózy.

Mimořádně léčivá síla cibule se dobře uplatňuje také při vnějším použití. Nejeden z nás stále používá staré recepty našich babiček – cibulové obklady na hruď při zápalu plic, na vředy a těžce se hojící kožní nemoci.

Čerstvá šťáva pomáhá při bodnutí hmyzem, pokousání psem nebo kočkou.

„NEPŘÍJEMNOSTI“

Podobně jako česnek má i cibule některé nepříjemné vlastnosti. Už při krájení si často popláčeme, neboť unikající silice dráždí oči a vyvolávají zvýšené slzení. Při konzumaci zasyrova zase nepříjemně pálí v ústech. Ale při takových úžasných zdravotních hodnotách to očím ani ústům neuškodí, spíš prospěje, neboť je zbavuje bakterií. Nepříjemné pálení se ztratí, když cibuli nakrájenou na kolečka pokapeme citronovou šťávou, můžeme přidat trochu oleje a koření.

ZÁVĚR

I když chválou cibule lákáme k její častější konzumaci v syrovém stavu, nic není třeba přehánět. Příliš mnoho cibule dráždí žlučník a trávicí orgány, vyvolává bolesti žlučníku a zvracení. Tento problém však zřejmě v našich podmínkách nehrozí, spíš naopak – nedostatečně využíváme tuto levnou a vynikající medicínu, který by často mohla nahradit tabletky.

 

RECEPTÍK

Cibulový sirup

3-4 středně velké cibule co nejjemněji nastrouháme, nejlépe v mixéru. Bohatě zalijeme medem, dobře promícháme a necháme 1-2 hodiny za občasného promíchání stát. Dobře vymačkáme přes gázu nebo odšťavníme. Užíváme každou hodinu po lžičce při zánětu průdušek, kašli a chřipce.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cichorium intybus

ČEKANKA OBECNÁ

 

Její krásně sytě modré květy připomínají zářivou barvu nebe… Krása rozkvetlých čekanek nás provází od začátku léta až do pozdního podzimu. Najdeme ji téměř všude, u cest, na sušších pastvinách a mezích – jako všeobecně známý plevel. Zajímavé je, že krásné květy se otevírají jen za slunečného počasí, prý každý den zhruba ve stejnou dobu, a asi za pět hodin se zavřou.

Čekanka si je vědoma své krásy, proto si ji chrání. Nesnáší utržení. I když ji hned dáme do vody, velmi rychle zvadne, proto ji můžeme obdivovat jen na jejím původním stanovišti.

SBĚR

Její nejúčinnější složkou je kořen. Ten se velice špatně vykopává, proto se raději sbírají květní hlavičky, někdy i okrajové výhonky a přízemní listy, samozřejmě za pěkného počasí, když jsou květy otevřené. Tato droga je trochu slabší než kořen, ale má stejné použití, přitom se dá pohodlně získat. Kořenová droga se prodává v lékárnách. Čerstvé mladé lístečky, i když mají silně hořkou chuť, můžeme konzumovat jako zdravý salát. Kořeny zasazené do hlíny a umístěné na teplém místě ve tmě vyhánějí puky, které se konzumují syrové, dušené na másle nebo naložené v octovém nálevu.

ÚČINKY

Čekanka čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Také ve středověku se věřilo v její zázračnou moc – kdo se natřel její šťávou, získal krásu a všechno se mu dařilo. Kořen se v západní Evropě pěstuje také ke konzumním účelům, v období po první světové válce se z něj vyráběla náhražka kávy – cikorka.

Čekanka je důležitou složkou bylinných čajů na nemoci jater a žlučníku a mírnění bolestí při žlučových a ledvinových kamenech. Je mírně močopudná a projímavá, přitom vyplavuje z organismu přebytečnou žluč. Působí jako protijed při otravách jater, když tělo produkuje jedovaté látky. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se jako přísada do čajových směsí při cukrovce. Je vhodná pro lidi s velmi citlivým žaludkem nebo se žaludečními vředy.

Vně se čerstvá šťáva z kořene vtírá do pokožky hlavy k podpoře růstu vlasů.

ZÁVĚR

S krásou čekanky se snoubí její dobrota. Je úplně neškodná, je možné ji užívat v obvyklém dávkování také samostatně a dlouhodobě.

 

RECEPTÍK

Čekankový vitaminový salát

Nasbíráme v přibližně stejném poměru mladé lístečky čekanky, pampelišky a mladé vrcholky kopřivy. Všechno nadrobno nasekáme, přidáme přibližně stejné množství nastrouhaného jablka, trochu citronové šťávy, medu a přírodního nebo hroznového cukru, zamícháme a necháme stát. Konzumujeme například s chlebem s máslem a sýrem.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Allium sativum

ČESNEK KUCHYŇSKÝ

 

Těžko bychom hledali v rostlinné říši rostlinku, který by měla více příznivých účinků na organismus než česnek. Už ve starověku dostávali otroci při stavbě pyramid denně dávku česneku, protože se zjistilo, že prospívá jejich zdraví i pracovitosti. Starořečtí lékaři jej nazývali páchnoucí růže a používali jako univerzální lék, antičtí sportovci ho jedli před závody.

ÚČINKY

Česnek má přímo neuvěřitelné a mnohokrát dokázané příznivé účinky na organismus. Zlepšuje krevní oběh, který ovlivňuje až do nejtenčích krevních kapilár a podporuje proudění lymfy. Rozšiřuje a čistí cévní systém, zpomaluje rytmus srdce, posiluje jeho činnost, reguluje krevní tlak, což znamená, že ho nejen snižuje, když je vysoký, ale upravuje i nízký. Snižuje také obsah cholesterolu v krvi, zpomaluje stárnutí, reguluje střevní mikroflóru, zlepšuje krevní oběh a je důležitým článkem při podpůrné léčbě rakoviny. Posiluje činnost celého organismu, zvyšuje tvorbu mužských i ženských hormonů a s tím související sexuální potenci.

Česnek působí jako antibiotikum a antiseptikum, už jeho výpary ničí mikroby. Tento účinek se projevuje také při dezinfekci vnitřností, v trávicím traktu podporuje funkci střev, změkčuje stolici, obnovuje stabilitu střevní mikroflóry a vyhání střevní parazity.  Jeho dalším účinkem je regulace cukru v krvi, proto se doporučuje i pro cukrovkáře.

Česnek je univerzálním lékem i při vnějším působení. Doporučuje se například vložit kousek česneku do ucha při zánětu a přikládat ho na postižená místa při různých kožních onemocněních. V přímém styku s pokožkou „pálí“, proto ji při tomto použití chráníme krémem.

„NEPŘÍJEMNOSTI“

Mimořádná hodnota česneku se spojuje s jednou nepříjemnou vlastností, že při konzumaci „pálí“ v ústech a člověk po něm páchne. Jakékoliv úpravy před konzumací však buď nepomohou, nebo zničí jeho účinné látky. Žádné česnekové tablety nemohou nahradit účinek čerstvé rostliny, nehledě na to, kolik česneku koupíme na trhu za cenu jednoho balení.

Existuje mnoho rad, jak odstranit pach po česneku – sníst lžíci medu nebo jablko, zapít ho mlékem, vzít si žvýkačku a podobně. Jeho vnější působení to zmírní jen částečně. Jediným řešením je smířit se s ním. Nejezme ho před cestou do společnosti, ale večer doma, či na chatě ho jezme všichni.

 

RECEPTÍK

Výborná česneková pomazánka

Do 200 g naměkko uvařených sójových bobů přidáme 5 stroužků rozetřeného česneku (nebo více, dle chuti), lžíci oleje (nejlépe lisovaného za studena – výborný je lněný) a dochutíme solí a mletým kmínem či jinými bylinkami. Dobře promícháme a rozmixujeme nebo propasírujeme. Natíráme na celozrnný chléb, ozdobíme lístky celeru, petržele, libečku nebo dalších bylinek.

 

Allium ursinum

ČESNEK MEDVĚDÍ

 

„…Les byl celý bílý a vykračovali jsme si po hustém voňavém rostlinném koberci. Navzdory česnekové vůni si babička nebyla zcela jistá, zda je to on. Až po ochutnání listu s typickou jemně štiplavou chutí jsme se mohli těšit z nového objevu. Od té doby se každé jaro nemohu dočkat prvních listů česneku medvědího, který považuji za rostlinnou pochoutku…….“

SBĚR

Sezona těchto mimořádně zdravých listů, které se objeví začátkem jara, krátce po zmizení sněhu, je krátká. Rostlina rychle odkvete, zmizí i listy, za krátkou dobu po ní nezůstane ani stopa.

Čerstvé listy vydrží v chladničce jen několik dní. Sušení se nedoporučuje, neboť rostlina téměř vše ze své hodnoty ztrácí. Jedinou možností, jak uchovat její účinné látky, je tinktura nebo zmrazení listů (připravíme ji však o duši), vhodné je také zalít listy bílým vínem.

ÚČINKY

Látky obsažené v česneku medvědím jsou podobné, ale mnohem slabší než u česneku kuchyňského, udává se však, že obsahuje více aliinu – jedné z nejúčinnějších látek česneku. Má vysoký obsah vitaminu C, minerálů a mnoho dalších prospěšných látek, tolik potřebných pro organismus v jarním období.

Při léčbě se česnek medvědí uplatňuje k dezinfekci trávicího traktu, velmi dobře působí při střevních těžkostech, pomáhá při arterioskleróze a chřipce, reguluje krevní tlak, vyhání střevní parazity a má i antibiotické působení. Jeho význam je především preventivní.

Syrové listy můžeme konzumovat podobně jako hlávkový salát bez úpravy, s libovolným nálevem nebo ochucené dle vlastní fantazie. V sezoně můžeme vymačkat šťávu z čerstvých listů a užívat půl čajové lžičky třikrát denně.

ZÁVĚR

Česnek medvědí je jedním z typických příkladů, jak nám bylinky při jarních vycházkách do přírody mohou zpestřit jídelníček, a přitom ozdravovat život.

Při běžné konzumaci listů předávkování nehrozí. Rostlina nemá vedlejší účinky, ale navzdory jejím vynikajícím účinkům na zdraví není třeba užívání přehánět, neboť může podráždit vnitřní orgány.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------