Přátelé,

v této skupince bylinek uvádíme pouze několik, možná těch známějších, a možná i více dostupnějších... Snad si vyberete i vy... Věříme, že si najdete tu svou, tu pravou bylinku, lék i na to vaše trápení...

 

 

Verbascum densiflorum

DIVIZNA VELKOKVĚTÁ

Verbascum phlomoides

DIVIZNA SÁPOVITÁ

 

Královská svíce – takové má divizna lidové pojmenování – a ne nadarmo. Její krása hýří do dáli a zkrášluje celou okolní krajinu, proto je vděčnou a velmi užitečnou ozdobou každé zahrádky. Zpočátku vyrůstá jen hlavní stvol, později se rozvětvují i boční výhonky. Květy rychle opadávají, ale stále se otvírají nové, takže v dobré půdě je divizna krásná celé léto až do podzimu. Přitom každý květ kvete jen jeden den. Večer je ještě jen pupen, přes noc se otevře, před polednem nádherně rozkvete, a když ho horké polední slunce prohřeje, začne se scvrkávat. Druhý den už většinou opadne.

SBĚR

Proto sbíráme květy za slunného dne kolem poledne a hned je na slunci sušíme. Musí vyschnout rychle, tehdy si uchovají zlatě žlutou barvu a všechnu léčivou sílu. V čistém prostředí můžeme sbírat i opadané květy. Květ divizny můžeme občas koupit i v lékárně.

ÚČINKY

Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny. V antických dobách byla opředena pověrami, ale používala se už jako lék na průdušky a plíce. K tomuto účelu slouží téměř výhradně i dnes, neboť obsahuje mnoho slizu, látek chránících sliznice před drážděním. Uvolňuje hleny, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek, hrtanu a mírní dráždění horních cest dýchacích. Proto tvoří významnou složku čajových směsí proti kašli. Čaj z květů zesiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo.

Rostlina má i jiné léčebné uplatnění. Velké čerstvé listy divizny můžeme používat jako obklad při revmatických bolestech, na těžce se hojící rány, na otoky a vředy, podobně jako devětsil. Na zahleněný nos se doporučuje šňupání prášku ze sušených květů.

ZÁVĚR

S krásou divizny je spojena jeho dobrota, může se bez obav užívat i dlouhodobě.

 

RECEPTÍK

Čajová směs proti dětskému kašli

hlavní složky – květ divizny, květ slézu

vedlejší složky – květ prvosenky, nať majoránky, květ růže

Dvě lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a přikryté necháme 15 minut vyluhovat. Přecedíme, osladíme medem, přidáme citronovou nebo pomerančovou šťávu a dáváme dětem po lžících každou hodinu, aby čaj stále působil v průduškách.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Origanum vulgare

DOBROMYSL OBECNÁ

 

Tato statná rostlina patří mezi ozdoby naší přírody. Vyskytuje se dost často a tam, kde se objeví v hustějším porostu, vybarví celou louku nebo mýtinu do fialova. Díky velikosti a výrazným květům nemůžeme dobromysl přehlédnout, proto je ke sběru velmi vděčná.

SBĚR

Sbíráme ji těsně před začátkem květu, když se začnou otevírat první květy, asi 25 centimetrů dlouhou horní část i s listy. Droga se dá koupit v lékárně nebo v obchodech – oregano.

ÚČINKY

Už název říká, že jde o jakousi nepravou majoránku. Spolu se svou příbuznou ji obdivovali bylinkáři a lékaři všech dob, někdy jí připisovali až zázračnou moc. Pro svou aromatickou chuť a vůni slouží dobromysl odpradávna také jako koření, vhodná je například do polévek, omáček a salátů. Je to příjemné zdravé koření, které nedráždí vnitřní orgány.

Z více dobrých účinků dobromysli se nejčastěji využívá její schopnost čistit zahleněné plíce a pomáhat při úporném suchém i černém kašli, chronickém kataru a ostatních nemocech průdušek. Jeho český název dobromysl zřejmě vychází z velmi dobrého účinku na nervovou soustavu.

Čaj z dobromysli uklidňuje, tímto použitím částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus a zlepšuje krevní oběh. To jsou účinky, které zajisté zlepší i naši mysl. Droga působí i dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti, upravuje stolici a pomáhá proti křečím. Pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji vyvolává, normalizuje a uvolňuje křeče.

Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, neboť i při vnějším použití posiluje celý organismus. Velmi dobře se tyto účinky projevují u neduživých dětí. Přidáváme ji také do inhalačních čajů při rýmě, chřipce a zánětu průdušek.

ZÁVĚR

I když u dobromysli nebyly zjištěny žádné nepříznivé účinky, je to bylinka, která povzbuzuje a zlepšuje náladu, ale i zde platí, že nic by se nemělo přehánět.

 

RECEPTÍK

Čajová směs na vyvolání menstruace

hlavní složky – nať dobromysli, nať vlaštovičníku, nať řebříčku

vedlejší složky – nať petržele, nať kontryhele

Dvě lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a přikryté necháme vyluhovat asi 15 minut. Přecedíme a pijeme třikrát denně po třetině množství po několik dní.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Quercus robur

DUB LETNÍ

Quercus petraea

DUB ZIMNÍ

 

Dub je v Evropě doma, nejmohutnější exemplář dosahují výšky až 40 metrů. Oba druhy dubů se liší jen nepatrně, nejlépe je rozeznáme podle toho, že listy u dubu letního mají jen krátký a plody dlouhý stonek, u dubu zimního je to naopak, listový stonek je delší a plody téměř „sedí“ na větvičce.

SBĚR

K léčebnému použití potřebujeme kůru z tenkých mladých větviček, dokud je ještě hladká a lesklá. Začátkem jara je nejlepší doba, ještě před vypučením listů, když se kůra odlupuje a na vnitřní straně je vlhká. Ještě účinnější než kůra jsou duběnky, kulaté plody, které se vytvářejí po poškození větvičky larvami hmyzu. Listy se sbírají až později, když vyrostou do plné velikosti.

ÚČINKY

Léčivá síla dubu byla známá a vážená od starověku. Zásluhou silně stahujícího účinku patří dub mezi nejlepší rostlinné léky na rány. Používáme ho proto hlavně vně, osvědčený je na sedací koupele při hemoroidech, kde se příznivě projevuje také jeho schopnost zastavovat krvácení. Dobře rozvařená kůra nebo spařené listy se přikládají na špatně se hojící rány, vředy, trhliny, křečové žíly a chronické poruchy lymfatických uzlin. Silný odvar slouží také k vyplachování při zánětech ústní dutiny, k masírování a potírání dásní při paradontóze. Může se také používat při omrzlinách, popáleninách a na omývání nebo obklady při zánětech očí.

Dub je velmi dobrý i na koupele nohou při nadměrném pocení, a celého těla na uklidnění. Jiný způsob vnějšího použití dubu je zasypávání ran a ekzémů práškem z jemně pomleté kůry.

Při vnitřním použití se čaj z dubové kůry a listů uplatňuje při některých ženských nemocech, zvlášť při silné menstruaci a výtoku. Doporučuje se i do čajových směsí na léčbu lupénky. Je velmi dobrý při otravách žaludku, například houbami nebo masem.

ZÁVĚR A UPOZORNĚNÍ

I když je droga v malých dávkách neškodná, při předávkování může vyvolat zvracení, proto vnitřně užíváme dub velmi opatrně.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Phaseolus vulgaris

FAZOL OBECNÝ

Fazol pochází z tropické části Ameriky a je prastarou kulturní rostlinou jihoamerických Indiánů, která má kromě potravinářského významu také velmi dobré léčivé vlastnosti.

SBĚR

Ty jsou ukryty v oplodí lusku bez semen. Když se obsah účinných látek v období dozrávání mění, je důležité sbírat ho ve správné době. Nejlepší droga je tehdy, když lusky jsou už zralé a dají se zbavit semen, ale oplodí je ještě šťavnaté, není tvrdé.

ÚČINKY

Největší hodnotou ve správné době nasbíraného fazolového oplodí je velký obsah „rostlinného inzulínu“, pro který je zároveň s borůvkou základní složkou čajů proti cukrovce. Ke snížení hladiny cukru v krvi poslouží fazolové lusky i samostatně, ve směsi s jinými bylinami však jejich účinek sílí.

Druhou dobrou léčivou vlastností fazolu je značná močopudnost. Můžeme ho proto přidávat do mnoha čajových směsí při různých močových a ledvinových potížích, zvlášť při tvorbě písku a kamenů v močových ústrojích. Svojí močopudností fazol pomáhá také při revmatických potížích, dně, vodnatelnosti, prospívá při poruchách látkové přeměny, vysokém krevním tlaku a poruchách srdeční činnosti.

ZÁVĚR

Droga nemá žádné nepříznivé účinky a v obvyklém dávkování ji můžeme užívat i dlouhodobě.

 

RECEPTÍK

Čajová směs proti cukrovce

hlavní složky – oplodí fazole, list borůvky, nať jestřabiny

vedlejší složky – kořen (list) pampelišky, nať kopřivy, nať vřesu, list břízy

Dvě lžíce směsi dáme do ½ l vody, uvedeme do varu a krátce, nejvíce jednu minutu, povaříme. Přikryté necháme ještě 15 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme třikrát denně po třetině množství. Součástí léčby (v babiččině praxi) je šálek syrového kysaného zelí jako prvního jídla ráno nalačno.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Foeniculum vulgare

FENYKL OBECNÝ

Latinský název této středomořské rostliny pochází od Římanů a znamená dobré seno, neboť po usušení tvarem i vůní seno připomíná. Zásluhou jeho chuťových a léčivých hodnot ho středověcí benediktýni přinesli do vnitrozemí Evropy. Pro různé použití – jako koření a léčiva – se pěstuje i u nás, pokud ho nemáme v zahrádce, můžeme si ho koupit v lékárně i obchodě.

 

ÚČINKY

Příjemná vůně a jedinečná chuť fenyklu podmínily jeho široké průmyslové použití – v kosmetice, mydlářství, při přípravě likérů, výrobě bonbonů, ale také přípravků proti hmyzu. V oblibě ho mají také včelaři, protože dává mimořádně voňavý med.

Čerstvé lístečky fenyklu mají silnou chuť a hodí se do polévek a salátů.

Fenykl je nenahraditelný pro kojence a menší děti. Už v herbářích z 10. století se uvádí podávání fenyklové šťávy s teplým mlékem. Fenykl totiž výborně uvolňuje větry, působí proti střevním těžkostem, které tak často trápí děti, hlavně v kojeneckém věku. Doporučuje se také pro kojící matky, neboť povzbuzuje činnost mléčných žláz a jeho příznivé účinky se s mlékem přenášejí na kojence.

Fenykl je mírně močopudný, ulehčuje průběh menstruace, pomáhá uvolňovat hleny a můžeme jej přidávat i do čajových směsí na průdušky. Ve stáří se doporučuje na celkové povzbuzení organismu půl lžičky mletého fenyklu ráno a večer v poháru vody. Pro své všestranně dobré vlastnosti tvoří fenykl přísadu mnoha průmyslově vyráběných čajových směsí a různých medikamentů.

Fenykl má také dobré vnější použití, silný odvar slouží k omývání očí při zánětu spojivek a doporučuje se i na kosmetické napařování nebo obklady obličeje.

ZÁVĚR A UPOZORNĚNÍ

V malých dávkách je fenykl neškodný, silnější dávky nebo dlouhodobé užívání může vyvolat podráždění ledvin, žaludku a střev, projevující se bolestmi.

 

RECEPTÍK

Dětský čaj proti plynatosti

hlavní složky – plod fenyklu, nať bazalky

vedlejší složky – květ heřmánku, nať máty

Jednu lžíci čajové směsi dáme do ¼ l vroucí vody a necháme asi 15 minut vyluhovat. Neslazený čaj dáme dětem vypít nadvakrát, s přestávkou asi dvou hodin, kojencům do kojenecké láhve. Současně dáváme na bříško teplý heřmánkový obklad.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Marticaria recutita

HEŘMÁNEK PRAVÝ

Žlutobílé hlavičky heřmánku jsou tak krásné a jemné, že nás často dokážou rozveselit a ujistit nás znovu o kráse skrývající se v jednoduchosti…

Abychom se ujistili, že jsme si heřmánek nezaměnili s jiným druhem rostliny, můžeme zhodnotit květní hlavičku – musí být dutá a po rozmačkání voňavá.

SBĚR

Heřmánek je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Není problém si ho obstarat, neboť se dá nasbírat v přírodě, kde se vyskytuje často, ale také koupit v lékárně, ve formě květní drogy, v nálevových sáčcích, jak tinktura nebo olej. Kromě heřmánku lékařského se kolem domů dost často vyskytuje i heřmánek nižší, bez bílých okrajových lupínků. Můžeme ho také sbírat a podobně používat. Z obou heřmánků sbíráme jen rozkvetlé hlavičky, zbytek natě odložíme k použití do koupele, do čajových směsí je nedáváme.

ÚČINKY

Léčebné uplatnění heřmánku je mimořádně široké, známe ho jako univerzální lék téměř na všechny nemoci. Jeho největší hodnota je v dezinfekčním a protizánětlivém působení, nejlepším ze všech rostlin. Likviduje jedovaté látky v organismu a zabíjí mnoho druhů bakterií, proto má všestranné léčivé účinky. Používá se do čajů při poruchách menstruace, proti různým křečím a ke zmírnění bolesti. Léčí všechny vnitřní orgány, proto jej můžeme uplatnit při žaludečních a střevních potížích, často se využívá i jeho celkově uklidňující účinek.

Velmi dobře působí v dětském organismu. Můžeme ho dávat i kojencům, jednu lžičku čaje do mléka, ke zlepšení trávení, neboť heřmánek je úplně neškodná a pro děti velmi dobrá bylinka.

Podobně široké uplatnění má heřmánek při vnějším použití. Silný vývar slouží na záněty, kožní ekzémy, kloktání a výplachy úst. Osvědčilo se posypávání mokvajících ekzémů a špatně se hojících ran a popálenin práškem z jemně rozmačkaných květů. Heřmánková silice obsahuje modrý azulen, který je oblíbený v kosmetice.

Heřmánek je základem všech inhalací při chřipce, rýmě, zánětu průdušek, v napařovacích směsích a v různých bylinkových koupelích.

Praktické je používání heřmánku ve formě tinktury. Přidáním jedné kávové lžičky můžeme vylepšit jakýkoliv jiný už hotový čaj, používat ji zevně na rány a kožní nemoci, zředěnou na kloktání a výplachy, přidat do inhalací, koupelí a podobně.

 

RECEPTÍK

Bylinková inhalace

hlavní složky – květ heřmánku, květ proskurníku, nať majoránky

vedlejší složky – nať řebříčku, nať máty, nať plicníku, květ podbělu, květ prvosenky

Do 2 l vody dáme 10 lžic směsi, zamícháme, ještě před začátkem varu odstavíme a necháme přikryté 10 minut vyluhovat. Přikryjeme hlavu ručníkem nebo prostěradlem a hluboce vdechujeme střídavě nosem a ústy co nejteplejší výpary 10-15 minut, vícekrát opakujeme. Tato stará a dnes už zapomenutá procedura výborně pomáhá při silném nachlazení, chřipce, zánětu průdušek a plic. Malým dětem položíme inhalaci k postýlce nebo do koupele během koupání.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Crataegus laevigata

HLOH OBECNÝ

Crataegus monogyna

HLOH JEDNOSEMENNÝ

Když na jaře rozkvetou hlohy, jakoby příroda rozházela po celé krajině závoje nevěst. Jeho bohaté a husté sněhobílé květy se chvějí bzukotem včel. Zdá se, že keříky ani nemají listy, tak dokonale je květy vyplněný celý prostor. Jediným minusem této nádhery je silný, trochu nepříjemný zápach. Oba druhy hlohu jsou velmi podobné, malý rozdíl jej jen v kališních lístcích květů a počtu semen.

Z hlediska léčebného uplatnění jsou úplně rovnocenné.

SBĚR

Květy hlohu sbíráme hned, jen co začnou rozkvétat. Jsou léčebně nejúčinnější částí rostliny, kromě nich je možné používat také plody a mladé listy, jejich účinky v porovnání s květy však slábnou. Někteří bylinkáři doporučují sbírat jen drogu z divoce rostoucích, čistě bíle kvetoucích květů, ne uměle pěstovaných v parcích. Z hlohu se vyrábí více medikamentů, květ i tinkturu je možné dostat v lékárně.

UŽITÍ

Hlavní a nejvýznamnější použití hlohu vychází z jeho vynikajícího působení na tak časté a životu nebezpečné srdeční nemoci. Hloh je hotovým požehnáním na nemocné srdce, posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje i povzbuzuje činnost srdce, odstraňuje silné bušení a arytmii, rozšiřuje věnčité cévy srdce, výrazně zlepšuje a stabilizuje jeho činnost, blahodárně působí při angině pectoris.

Kromě přímého účinku na srdce pomáhá hloh také při doprovodných nemocech. Reguluje krevní tlak, zvlášť pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách, čímž zlepšuje krevní oběh. Je jedním z nejlepších preventivních léků na „nemoc manažerů“, přitom je možné jej užívat, i když se berou jiné, ne příliš silné léky, ale jen po konzultaci s lékařem.

Hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až po několika týdnech, někdy až měsících, kdy je třeba ho užívat denně bez přerušení. Potom jsou však překvapivě dobré a trvalé. Hloh je třeba začít užívat preventivně, hned při prvních příznacích srdečních těžkostí, kdy ještě není nutné brát jiné, silnější léky. Velmi dobře účinkuje u geriatrických pacientů.

Hloh také patří k nejlepším „utišujícím“ rostlinám. Kdo často nemůže usnout, ať vypije večer šálek čaje z hlohu s medem. Takový čaj pomáhá při celkové únavě, nedostatku energie, pocitech strachu, nervozitě, závratích, těžkém dýchání a při hučení v uších.

Nejpraktičtější použití hlohu je ve formě tinktury. Máme tak svůj lék vždy po ruce a tinktura se dá použít i vně na masírování bolavých míst při zánětu svalů, revma a jiných bolestech.

 

RECEPTÍK

Čajová směs na zlepšení činnosti srdce

hlavní složka – květ hlohu

vedlejší složky – nať třezalky, nať srdečníku, nať meduňky

Dvě lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme třikrát denně po třetině výluhu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lamium album

HLUCHAVKA BÍLÁ

Hluchavka je milá, příjemná rostlinka, s pěkně krojenými lístky a bohatými bílými květy, které jako věnečky objímají svůj stonek. Obsahují mnoho nektaru (děti často ochutnávají). Hluchavka má více druhů, ale k léčebným účelům sbíráme jen čistě bílé hluchavky.

SBĚR

Oficiální drogou jsou samotné květy. Jejich sběr je však náročný, proto se mohou sbírat celé vrcholky rostlin hned na počátku rozkvětu. Vyskytuje se téměř všude, takže není problém si ji nasbírat, vybíráme si však čisté místo vzdálené od prašných cest. Hluchavková droga se dá koupit i v lékárně.

ÚČINKY

Hluchavku používal už slavný lékař starého Říma Dioscurides, i pozdější středověcí léčitelé, její léčebná popularita přetrvala dodnes.

Její léčebné uplatnění je různé dle pohlaví.

ženském organismu hluchavka výborně léčí menstruační potíže, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje výtok, častý problém mladých žen. Proto ji přidáváme po kontryhelu jako druhou nejdůležitější bylinku do všech čajových směsí na ženské nemoci.

U mužů, hlavně ve starším věku, bývají zase časté problémy s močením. Zde má hluchavka příznivý vliv na prostatu, uvolňuje močové cesty, ulehčuje močení a pomáhá i při dalších onemocněních močových cest. Proto je vhodná v kombinaci s vrbovkou.

Společný účinek hluchavky u obou pohlaví je příznivý vliv na trávicí a dýchací orgány i zvyšování metabolismu. Hluchavkový čaj má navíc i lahodou chuť a pomáhá při nespavosti. K tomuto použití jej můžeme osladit medem a pít jako konzumní čaj bez omezení.

Silný hluchavkový odvar se používá zevně na omývání kožních ekzémů a je dobrý i do sedacích koupelí při hemoroidech.

Malé lístečky můžeme přidávat i do jarních čistících a vitaminových salátů, neboť tato bylinka má na celý organismus jen příznivé účinky.

 

RECEPTÍK

Čajová směs na zastavení výtoku u žen

hlavní složky – nať hluchavky, nať kontryhele, roztlučená dubová kůra

vedlejší složky – nať jeteliny plazivé, nať řepíku, list ořešáku, nať řebříčku, květ heřmánku, nať šalvěje

Jednu lžíci kůry vaříme pod pokličkou v ½ l vody 5-7 minut. Potom odstavíme, dolijeme vyvařenou vodu, uvedeme do varu, přidáme 2 lžíce čajové směsi z ostatních rostlin a necháme 15 minut vyluhovat. Přecedíme do termosky a po trošce pijeme během celého dne. Dobrým doplňkem léčby jsou sedací koupele ze směsi řebříčku, kontryhele a heřmánku.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------